Utställning
12 oktober 2024 - 23 februari 2025The Legend of Pappas Pärlor
En hobby som spårade ur, kallar han det. Pärlor i alla färger kom till liv i gestaltningar som ingen kunde förutse, inte ens han själv. Tusentals pärlplattor senare når motiven miljoner människor på sociala medier. Nu välkomnas du in Johan Karlgrens universum och legenden om Pappas Pärlor på Östergötlands museum.
För tio år sen började han pärla pärlplattor tillsammans med dottern Zelda och sen var det kört: hobbyn har blivit Johan Karlgrens jobb och passion. När ateljén blev för trång fick pärlorna flytta ut i stadsmiljön och hemstaden Motala fylldes av hans pärlade gatukonst. Att mötas av pärlade plastblommor i en rabatt eller en enorm chokladkaka i pärlor och betong blev en vanlig syn för stadens invånare. I The Legend of Pappas Pärlor får du följa med in i Johan Karlgrens pärlade värld. Här kan du kika in i en miniversion av hans verkstad för att sedan ta dig runt i en labyrint av pärlade verk på blandade teman från olika tidsepoker.
Johan Karlgren inspireras framförallt av dataspelens pixlade bildvärld när han pressar gränserna dels för hur tredimensionell en pärlplatta kan bli, dels för att skapa tolkningsbara bilder med så få pärlor som möjligt. Karaktärer och motiv hämtas även från annan populärkultur och dagsaktuella händelser. Bland plattorna finns också en och annan samhällskritisk vinkning.
The Legend of Pappas Pärlor berättar lika mycket om det omgivande samhället som om Johan Karlgrens eget liv. Många är motiven som de flesta av oss känner igen. I den pärlande pappans kosmos dokumenteras historien med hjälp av pärlplattor.